Softshell a péče o něj

Co je softshell?

Jedná se o funkční membránový materiál, který zajišťuje optimální tepelnou regulaci a zabraňuje nežádoucímu podchlazení. Membrána je absolutně větruvzdorná a extrémně prodyšná. Je vhodná pro každý aktivní pobyt v přírodě, kde je nezbytné chránit se před prochladnutím. Díky stálému komfortu je vhodný i k běžnému dennímu nošení.

Softshell je pružný, pohodlný a prodyšnější než Gore-Tex. Dětem poskytuje komfort a ochranu během běžného nošení či dobrodružství v přírodě. Tento materiály je do určité míry voděodolný, zároveň i prodyšný, chrání proti větru, hřejivý a odolný proti oděru. 

Softshell tedy "dýchá", takže dokáže odpařovat pot z těla a současně znemožní dešti či sněhu proniknout pod bundu či kalhoty.

Na každém softshellu se udávají dva hlavní parametry - vodní sloupec a prodyšnost 

softshellParametry softshellu

Vodní sloupec: 10 000 mm, nebo 30 000 mm
Tento údaj udává schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím je tato hodnota vyšší, tím vyšší je i nepromokavost. Pro outdoorové aktivity se doporučuje materiál s vodním sloupcem 5 000 – 10 000 mm. Pokud upřednostňujete oblečení pouze pro běžné nošení, bude vhodný materiál i s nižším vodním sloupcem.

Prodyšnost: 3 000g/m2/24hod, nebo 15 000g/m2/24hod 
Kvalitní oblečení by mělo být větruvzdorné, ale zároveň i prodyšné. Prodyšnost udává hodnotu kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Čím je tato hodnota vyšší, tím materiál lépe „dýchá“. Tato vlastnost materiálu je důležitá zejména pro odvádění tělesné vlhkosti.

Hřejivá vrstva: Softshell může být buď v jarní, nebo zimní variantě. Jarní má spodní vrstvu z bambusu, který je velice příjemný, jemný a lehký. Zimní varianta obsahuje dva materiály. Fleece, který udržuje teplotu a zároveň dýchá, a nebo Wellsoft, což je krásná, příjemná, velmi heboučká a hřejivá látka.

Díky svým vlastnostem je materiál Softshell vhodný pro nošení během celého roku a zajistí komfort i v nepřízni počasí.
Koukněte na naše video, kde Softshell testujeme pod proudem tekoucí vody i na zpomaleném záběru - voda z něj jen s teče a je úplně suchý. 

Co je to vodní sloupec?

Je to hodnota, která nám říká, jak je materiál schopný odolávat tlaku vody. Takže čím vyšší hodnota, tím lepší odolnost proti vodě. Číslo se udává v milimetrech

 

Co je to prodyšnost?

Je údaj, který udává, jak rychle dokáže oblečení odvést tělesnou vlhkost od těla. Takže čím víc se potíš, tím vyšší prodyšnost potřebuješ. Číslo se udává v g/m2/24 hod., tzn. Kolik vlhkosti v gramech propustí 1 m2 látky za 24 hodin.

 

Jak prát softshell?

Neboj se prát kalhoty ze softshellu. Neporuší se tím funkční vlastnosti materiálu jak si mnozí myslí. Je to potřeba proto, že špína a nečistoty z potu ucpávají póry  a kalhoty tak nemohou dýchat. S drobnými nečistotami si poradíš navlhčeným hadříkem, stačí voda. S většími musíš do pračky.

Předtím než dáš kalhoty do pračky, projdi kapsy od písku, kamínků či jiných pokladů od dětí, otoč naruby a per zvlášť od ostatního oblečení.

Na pračce nastav 30C° a šetrné praní. Dobré je také ji dobře vymáchat, aby se prášek pořádně odstranil. Moc neždímej, nejlépe vůbec. Dobré není ani ruční ždímání, mohla by se poškodit membrána a narušila se funkčnost. Suš tak, že to necháš okapat a uschnout.

 

Jaký prášek použít?

Není dobré na praní používat běžný prací prášek, ale je lepší speciální prací prostředek. Běžný prášek není tak šetrný, jako speciální a mohly by narušit vlastnosti, kterými je softshell vyhlášený. Tento prášek seženete v každém sportovním obchodě.

 

Co softshell nemá rád?

Softshell rozhodně nemá rád aviváž, proto ji prosím nikdy nepoužívej! Pokud ji použiješ, zničíš tím všechny vlastnosti membrány, tedy nepromokavost a větruodolnost. Další věc, kam softshell nepatří, je sušička. A nepoužívej ani bělidlo či změkčovač vody. Vrstvený materiál je též náchylný na vysoké teploty, praní maximálně na 40°C ideálně na 30°C a nežehlit. Při vyšších teplotách by se mohly vrstvy od sebe odlepit.

 

Je možná opětovná impregnace?

Volejme hurá, možné to je. Pokud máš pocit, že kalhoty už nemají impregnaci jako mívali nové, můžeš si ji koupit ve spreji nebo v tekuté formě, která se používá stejně, jako prací prášek. Dokonce existuje i balení 2v1, které je přímo s pracím práškem.

Ale pozor, pokud chceš impregnovat, tak pouze vyprané prádlo. Protože jinak naimpregnuješ i špínu, které se pak zbavíš velmi těžko.

Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.   Více informací zde.